The Blog

13 Причини зошто денот да го започнете со лимонада!


Светот полуде откако се освести за моќта и бенефициите од пиење на лимонада во утринските часови, и постојат многу причини зошто.

Лимонската вода е здрав и моќен пијалак која може да се комбинира во третирање на различни болести, а исто така и во подобрување на целокупното здравје.

Тоа ќе ве задржи хидрирани, ќе го засили варењето и метаболизмот, ќе го заштити вашето тело од инфекции и ќе ја подобри вашата благосостојба.

Еве во што лимонската вода може да ви помогне :

Третира акни

Благодарение на антибактериските и антисептичките својства на лимоните, лимонската вода е одлична против акните.

Таа ќе го претвори pH-нивото на вашето тело во алкално и ќе ги неутрализира киселините во вашето тело, ефикасно ќе ги третира акните.

Ги спречува бубрежните камења

Лимонската вода може да спречи формирање на оксалати, кои се акумулираат во бубрезите и формираат бубрежни камења.

Понатаму, ќе ги намали нивоата на цитрати во урината, дополнително ќе ве заштити од истиот проблем.

Го подобрува имунолошкиот систем

Лимоните се богати со витамин Ц и други хранливи материи кои ќе ја зајакнат одбраната на вашето тело и ќе спречат многу заболувања.

Спречува желби и лакомост кон храна

Содржината на влакна и витамини во пијалакот ќе ви помогне да ги избегнете желбите, што на крајот ќе доведе до губење на тежината.

Пијте го пијалокот и водете здрав начин на живот и исхрана за да останете тенки и во оптимална форма.

Проблеми со жолчното кесе

Ако страдате од проблеми со вашиот жолчен меур, можете да ги ослободите со помош на лимонска вода.

Го третира грипот и настинките

Пијте лимонска вода за време на сезоната на грип за да го зајакнете имунолошкиот систем и да бидете безбедни од сезонските настинки и грип.

Третира киселини

Лимонската вода може брзо и ефикасно да третира металоиди, киселински рефлукс, како и симптоми на ГРИП.

Го подобрува здравјето на ноктите и косата

Редовното пиење на пијалакот може да ја зајакне косата и ноктите и да го подобри квалитетот.

Стопира труење со храна

Ако патувате во други земји и сакате да се заштитите од труење со храна, пијте лимонска вода за време на вашиот престој.

Го намалува воспалението

Пијте вода од лимон секој ден за да го намалите воспалението во вашето тело и да останете безбедни од различни здравствени проблеми.

Ги спречува болните мускули

За да спречите болки во мускулите по тренингот, треба да пиете лимонска вода.

Олеснува заедничко воспаление и болка

Пиењето на пијалокот секое утро драстично ќе го намали отокот и болката во зглобовите и ќе ве заштити од артритис и слични воспалителни состојби.


Е-маил адреса