The Blog

Рецепт за Боршт: Веганска супа од цвекло


Во текот на студените денови, нема ништо подобро од чинија со топла и хранлива супа. Еден од моите омилени рецепти кои воедно е погоден и за оние кои се вегани, е рецептот за Боршт или поточно супата од цвекло, но и многу други хранливи продукти, кои ја прават оваа супа совршен избор за зимските денови.

Потребно време за подготовка: 35 минути

Состојки:

 • 6 шолји зеленчукова супа
 • 2 супени лажици маслиново масло
 • 3 цвекла, сецкани
 • 2 репки, сецкани
 • 1 супена лажица сенф
 • 1/4 кафена лажица црвен пипер
 • 1/2 лук, сецкан
 • 1/2 шолја, суво црвено вино
 • 200 грама сос од домати
 • 1/4 шолја копар
 • 1 шолја леќа, зготвена
 • 1 шолја наут
 • 3 ловрови листови
 • 1 кафена лажичка сол
 • 1 кафена лажичка бибер

Упатства:

 • Во голема тава на средна температура, ставете ги лукот, црвениот пипер, солта и биберот околу 5 минути
 • Додадете ги останатите состојки освен леќата и наутот, до степен на вриење
 • Оставете ги да вријат на “тивко” околку 20 минути, или пак додека зеленчукот омекне
 • Отстранете ги ловровите листови и ставете ја тавата на страна
 • Сите состојки префрлете ги во блендер
 • Блендирајте додека смесата стане кремава и потоа вратете ја назад во тавата
 • Додадете ги наутот и леќата и промешувајте од време на време
 • Супата сервирајте ја топла

Овој рецепт е за 10-12 чинии супа. Едно сервирање Боршт (според овој рецепт) содржи:

 • 123 калории
 • 5.07 грама протеини
 • 3.3 грама масти
 • 20.48 грама јаглехидрати
 • 567 милиграма натриум (38% од дневните потреби)
 • 849 IU витамин А (36% од дневните потреби)
 • 20.8 милиграми витамин Ц (28% од дневните потреби)
 • 2.4 милиграми железо (13% од дневните потреби)
 • 0.175 милиграми витамин Б6 (13% од дневните потреби)
 • 2 милиграми витамин Е (13% од дневните потреби)
 • 1.464 милиграми витамин Б3 (10% од дневните потреби)
 • 39 милиграми магнезиум (13% од дневните потреби)

 


Е-маил адреса